EXPO
ZICE

Petr Voldán


      Prakticky od mládí mě provází "posedlost" zvukem. Už jako kluk (s koňskou krví, ale nikoli koňák, ředěnou navíc perníkem - * Pradubice 1953) jsem si s pomocí vlastní fantazie dotvářel prostředí oblíbených rozhlasových pořadů - pohádek, četby, her, detektivek. Tak jako svět za knižními příběhy. A tak bylo asi logické, že jsem jako adept novinářské profese a student fakulty žurnalistiky na UK měl nejblíž k rozhlasové specializaci. Tam moji nákazu zvukovým "virem" proměnil hlavně profesor Vladimír Kovářík v "rozhlasovou" nemoc, ze které jsem se dosud nevyléčil. 

             Šestadvacet let jsem na zajímavá místa doma i v zahraničí vyrážel s mikrofonem z Vinohradské ulice v Praze. A kromě reportážních cest (Afrghánistán, Čína, Malta, Gruzie, Estonsko atd.) působil dohromady téměr 11 let jako stálý rozhlasový zahraniční zpravodaj v Moskvě, Londýně a opět v Moskvě. Po odchodu z rozhlasu jsem se v roce 2004 přestěhoval do Bruselu. I při práci asistenta v Evropském parlamentu jsem přispíval nejen do různých periodik, ale spolupracoval jsem i s rozhlasem. Toto spojení s regionálními stanicemi Českého rozhlasu v Hradci Králové a v Pardubicích k mé radosti trvá. Například cestovatelskou talk show "Na cestách s Petrem Voldánem". 

             A navíc přibyla i zkušenost televizní. V roce 1999 mne totiž oslovilo ostravské studio České televize. A dosud jsem se štábem oblíbeného pořadu "Postřehy odjinud" natočil jako autor a průvodce zajímavými destinacemi  celkem devět třináctidílných sérií cestopisných fejetonů. Divákům jsme představili netradiční pohledy na Skotsko, Irsko, Finsko, Wales, Maltu, Sečuán, Jižní Koreu, Vietnam i Gruzii. Právě v sérii ze země pod Kavkazem se mi podařilo zaujmout i rekordní počet diváků celého seriálu "Postřehů" - poděkovat za přízeň jsem mohl více než 420-ti tisícům diváků...

             Když se všechno výše zmíněné sečetlo, propojilo s prostředím, které mě hodně ovlivňuje (střídavě Praha a Babiččino údolí u České Skalice), přišla nabídka nakladetelství JOTA oslovit vedle posluchačů i čtenáře. A tak jsem překonal respekt z ohromné konkurence i dočista jiného publicistického zaměření a na světě je trochu netradiční cestopis "Na vlnách s Petrem Voldánem" s podtitulem, který mnohé napovídá - "Ušima, očima i srdcem kolem světa".        Do knížky jsem se snažil "zvukomalebně" popsat koho jsem potkal, co jsem viděl i co jsem si sem tam zkusil a leckde zažil. Snažím se provokovat fantazii, vybízet k zamyšlení a pokud občas knížku při čtení i uslyšíte, budu rád. Pomáhat by vám měly krásné grafiky mého kamaráda, respektovaného slovenského výtvarníka, nikoli jednoznačné cestovatelské fotografie. Luka Brase připojuje k textům jakási "grafická echa" a provází knihu stylizovanou "zvukovou vlnou"...        Těší mě, že kniha působí příjemně svým zpracováním a měla by pro vás být i příjemná v ruce...

Ocenění

2001 za TV pořad "Postřehy z Irska" 
Výroční cena The Wild Geese za rok 2001- za přínos k propagaci Irska a prohlubování přátelství

2015 za TV pořad "Postřehy z Walesu" - díl "Království šišatého míče"
Vítěz kategorie Reportáž na 18. ročníku festivalu Sportfilm Liberec "International FICTS festival"

2015 za TV pořad "Postřehy z Walesu" - díl "Království šišatého míče"
Cena EXPO 2015 na Festivalu sportovních filmů v Itálii "Exsport Movies & TV 2015 - 33rd Milano International FICTS Fest"




Petr Voldán

ptvoldan@gmail.com     
Spojte se také s námi, ať Vás
společně ukážeme celému světu!