EXPO
ZICE

Kiwanis panenka


Kiwanis panenka – malá látková panenka, která má velké poslání – pomáhat hospitalizovaným dětem přečkat dobu, kterou musí trávit v nemocnicích a na vyšetřeních. Usnadňuje komunikaci zdravotnického personálu s malými pacienty – lékařům pomáhá pochopit, co děti trápí, naopak dětem zase, co je na vyšetřeních čeká a jak bude probíhat jejich léčba. S dětmi Kiwanis panenka absolvuje celý nemocniční pobyt a stává se z ní kamarád, kterého si pak mohou vzít s sebou domů. A proč je bílá? Je jako plátno, které si děti mohou samy vymalovat podle svých představ.

Kiwanis panenka je jeden z dlouhodobých projektů celosvětové dobrovolnické organizace Kiwanis International a v České a Slovenské republice započal před více než 20 lety. Historie Kiwanis International se začala psát v Detroitu v USA v roce 1915, kdy byl založen první Kiwanis klub. Od té doby se myšlenka pomáhat znevýhodněným dětem rozrostla do 80 zemí světa a organizace Kiwanis International momentálně sdružuje asi 300 000 členů v 9 000 klubech. V roce 1990 vznikl první Kiwanis klub v České republice a v současnosti členové Kiwanis klubů v rámci Kiwanis Distriktu ČR a SR působí ve 12 českých a slovenských regionech a pomáhají dětem, které to potřebují.
Hlavním posláním členů Kiwanis klubů je právě pomoc dětem - ať už si sami vyhrnují rukávy nebo otevírají své peněženky. Kiwaniéry spojuje přátelství a radost z výsledků jejich společné práce. Společnou prací v klubu totiž kiwaniéři dosáhnou toho, čeho by jako jednotlivci dosáhnout nedokázali.

V Pasáži českého designu kromě čistě bílých Kiwanis panenek, které dostávají děti při příchodu do nemocnic, uvidíte také panenky vymalované známými osobnostmi (číslování odpovídá označení panenek ve vitríně):
1. Tomáš Rosický (fotbalista)
2. Felix Slováček mladší (hudebník)
3. Lucie Bílá (zpěvačka)
4. Marie Rottrová (zpěvačka)
5. Michal Suchánek (herec, bavič) + Partička
6. Pavel Horváth (fotbalista)
7. Miriam Chytilová (herečka)
8. Miluše Voborníková (zpěvačka)
9. Růženka Kunstýřová (tanečnice)
10. Inna Puhajková (modelka, moderátorka)
11. František Nedvěd (zpěvák)
12. Petr Rezek (zpěvák, hudební skladatel)
13. Tereza Kostková (herečka, moderátorka)
14. Marek Eben (herec, moderátor, hudebník)
15. Dagmar Čárová (dabérka)
16. Petr Oliva (herec)
17. Jan Pirk (kardiochirurg)
18. Alexandra Dětinská (malířka)
19. Irena Budweiserová (zpěvačka)

Kiwanis panenka

info@kiwanis.cz |         |      www.kiwanis.cz
Spojte se také s námi, ať Vás
společně ukážeme celému světu!