EXPO
ZICE

Pedja Djaković


Pedja Djaković se narodil v roce 1964 v Jugoslávii ve městě Dereventa, v Praze ale žije již mnoho let. Po ukončení středoškolských studií v Bělehradě přišel do Prahy, kde byl přijat na Akademii výtvarných umění, obor malířství. Jeho profesory byli akademičtí malíři Pospíšil a Sopko. Není tedy divu, že si vybral Prahu. Jak sám říká, Praha je „surrealistickou realitou všech Kafkových knih“.
Spojení mezi Djakovićovou energií, vášní pro jeho zemi a umění a jeho historickými a mytologickými znalostmi vytváří emotivní kompozice odrážející jeho temperament i nestabilní historii bývalé Jugoslávie. Jeho práce ukazuje jeho hluboké pochopení expresivních metod literárních metafor, malířských sekvencí myšlenek a situací, ne v literárních kontextech, ale spíše jako logické sny a iluze.
Podstata jeho práce také osciluje mezi neokubismem a poetickým expresionismem. Od původních figurálních motivů, obrazů historických scén a hudební atmosféry přechází do symboliky tvarů a přímého pozorování reality. Obrazy odrážejí emoční napětí a popírají umělcovu živelnou povahu.

V exkluzivním výtvarném projektu ARTVARIUM představuje tvorbu Predraga Djakoviće kurátorka PhDr. Renáta Mužíková, Ph.D.

Pedja Djaković

renymuzik@yahoo.com |      +420 733 543 898      |      www.pedjadjakovic.com/
Spojte se také s námi, ať Vás
společně ukážeme celému světu!