EXPO
ZICE

Kristýna Venturová


V dnešním světě je čas, který máme jen pro sebe, stále větším luxusem. Proto je mým cílem navrhovat a vytvářet věci, které budou součástí těchto výjimečných chvil. Takové, které dokáží inspirovat a oslovit, ke kterým se rádi vracíme a mají u nás své speciální místo.
Časem jsem zjistila, že inspirovat mě může opravdu cokoliv. Někdy je to nějaké konktrétní místo, jindy zase rozhovor nebo třeba jen jedna věta. Měla jsem možnost se dvakrát podívat do Japonska v rámci výměnné stáže. Tato návštěva zcela jiné a přitom blízké kultury, stejně tak jako neobyčejný přístup Japonců k práci i k životu, mě hluboce ovlivnila - především po lidské stránce. Proto se tento vliv začal přirozeně odrážet i v mé tvorbě. Nicméně ani v jednom případě se nejednalo o jasný záměr. Nikdy jsem nezačala navrhovat s tím, že bych si řekla: „Tak a teď udělám něco, co bude vypadat japonsky!“. Moje tvorba je podvědomou reakcí na podněty, které dostávám a japonská kultura mi jich dává opravdu hodně.

Hoblina, objekt který jsem vytvořila během stáže v Kjótu, reprezentuje mé dojmy z návštěvy Japonska. Když navštívíte zcela odlišnou kulturu, mnoho věcí s nimiž se setkáte - někdy i úplně poprvé, na vás působí určitým dojmem. Někdy i negativním. Avšak zůstane-li člověk otevřený a pokusí-li se přiblížit jejich podstatě, může být mile překvapen. Čím více se k objektu člověk přiblíží, tím hlouběji jej začně chápat. Skrze svou tvorbu se snažím ukázat věci, které známe nebo si myslíme, že je známe, v novém kontextu či nezvyklém provedení, abychom byli schopni se na chvíli zastavit a opravdu je uvidět.

Kristýna Venturová

k.venturova@gmail.com      |      +420 724 336 949      |      www.kristynaventurova.com
Spojte se také s námi, ať Vás
společně ukážeme celému světu!