EXPO
ZICE

Dan Trantina


DAN TRANTINA *1965
1986—1992 AVU Praha — Ateliér monumentální malby prof. Načeradského.

Dan Trantina se pohybuje na výtvarné scéně již od absolutoria v ateliéru monumentální malby prof. Načeradského na pražské Akademii v roce 1992. Již na počátku umělecké kariéry se zapsal do povědomí domácího publika expresivně zpracovanými projekty se silně symbolickým přesahem. A to jak na poli malby, tak skulptury - instalace. Tehdejší velkoformátové realizace byly s úspěchem prezentovány např. v Moravské galerii v Brně (kovové skulptury, 1993) či galerii Nová Síň v Praze (malba) nebo obří loutky pro strassen theater Mary Had a Little Lamb (Wien a Sant Lambrecht).

V letech 1992 - 1996 realizoval řadu interiérů, především v Brně, kde tou dobou působil  (klub Harlem 21, Bumerang klub, hotel Rustical, obrazy pro jadernou elektrárnu Dukovany...).

Po roce 2000 strávil téměř rok v Chorvatsku na Dalmatském pobřeží a v Zagrebu. Tento pobyt, ač umělecky nepříliš významný, se stal impulsem k dalším Trantinovým cestám.

V letech 2006—2007 se etabloval na losangeleské umělecké scéně. Ve městě Andělů realizoval řadu uměleckých a výstavních projektů a stal se členem známé umělecké organizace BOX Eight.

Z výstav realizovaných v Kalifornii můžeme zmínit např. Crash Mansion project, Konzulát České republiky, Fearless Leaders” the Whole 9 Gallery, Spring street gallery (Downtown LA). Mimo jiné Dan Trantina realizoval velkoformátovou malbu v Tunnel club (Downtown LA). Během losangeleského angažmá byly práce Dana Trantiny zakoupeny osobnostmi Hollywoodu.

Po návratu z USA se na pár let usídlil v Praze, kde spolupracoval mimo jiné s Petrem Lysáčkem na zajímavých realizacích. Například instalace „Multimouse and Phelps” na Colors of Ostrava v roce 2009. V roce 2009 se přestěhoval do Mnichova. V Německu úzce spolupracoval především s Geh8 Kunstraum Dresden a Domagkstrasse Ateliers München. 

V roce 2015 založili s Petrem Motyčkou - Sadofskym (Podebal) spolek GEKW (Gesamte Entartete Kunstwerke) v jehož rámci realizovali řadu významných projektů a výstav. Monumentální sousoší „Tragedy as a Farce“ bylo vystaveno na piazetě evropského parlamentu v Bruselu a následně v Muzeu Kampa v Praze. Obsáhlá prezentace společné práce byla k vidění v centru současného umění DOX v roce 2019 pod názvem „Reduced Visibility of Ordinary Things“.

V současnosti autor žije a pracuje v Praze a je zastoupen domácími i zahraničními galeriemi.

V exkluzivním výtvarném projektu ARTVARIUM představuje tvorbu Dana Trantiny kurátorka PhDr. Renáta Mužíková, Ph.D.


Renáta Mužíková
+420 733 543 898


 

dantrantina

renymuzik@yahoo.com |      +420 733 543 898   |      gekw.org
Spojte se také s námi, ať Vás
společně ukážeme celému světu!