Jiří Bureš – born for Pop Art

Jiří Bureš Pop Art

Jaký je rozdíl mezi českým zákazníkem, obdivovatelem umění a zahraničním?

Myslím že obdivovatelem umění se člověk nenarodí je to asi otázka výchovy, vzdělání a společnosti v které žijeme. Vzpomínám si jak při návštěvě Peggy Guggenheim Collection v Benátkách seděla před obrazem Jacksona Pollocka třída malých žáčků a paní učitelka jim vysvětlovala o co se jedná. Ale časy se mění. Dnes si v aplikaci Arto mužete prohližet milion uměleckých děl. Jeden si promítnete na stěnu ve vašem obýváčku, zmáčknete knoflík buy, potom print a je hotovo. Abych byl upřímný myslím, že nás tady technologie trochu předběhla a jsem rád že jsem ještě zažil ten starý způsob prodeje v kamenných galeriích. Ale pokrok nelze zastavit a možná že je to dobré. Už brzo si budeme prohlížet slavné galerie virtuálně pokud ovšem o to bude zájem. Rozdíl mezi českým zákazníkem, obdivovatelem umění a zahraničním bude pouze rychlost internetového spojení.

Proč právě psy?

U psa je krásné že i když neumí mluvit tak je schopen s člověkem perfektně komunikovat. Takže já používám psy abych mohl beze slov komunikovat s lidmi… no nezní to krásně…

Používám psy abych mohl beze slov komunikovat s lidmi…

V jaké největší a nejvýznamnější výstavní síni jste vystavoval?

Řekl bych že Amerika mě inspirovala nejvíce. Celý systém je velice dobře nastaven. V USA existuje celý network mezinárodních výstav (art and craft shows) které vám davají možnost představit svojí práci americkým a zahraničním galeriím. Je to výběrová záležitost kde hlavním měřítkem je úroveň umělecké práce. Během dvou let jsem vystavoval skoro každý měsíc v různých městech Ameriky kde jsem navázal kontakty s necelou stovkou galerií, které pak vystavovaly a prodávaly mojí práci. Je třeba si uvědomit že v Americe se uměním živí obrovské množství lidí takže objem je veliký. Je těžké zvolit nejvýznamnější galerii “ mněl jsem je všechny rád“, ale podle reakce svých uměleckých přátel to byla objednávka do sbírek Smithsonian Institution Museums což je nejslavnější museum v USA.