„Czech Design Weak“

Kolik přehlídek designu tedy Česko opravdu snese? Česko je jedním ze světových tahounů designu, i když si to většina Čechů nikdy neuvědomí, v zahraničí už to zjišťují. Zatím se jednalo o náš malý rybníček, dá se však očekávat, že se do Prahy bude obracet stále více světové pozornosti a možná se pak nabídne otázka, bude nám jen Designblok stačit? Designblok má ambice zařadit se mezi světově významné výstavní akce, s rostoucí kvalitou však pochopitelně musí růst i cena, kterou si budou moci dovolit ti, kteří umí prodat. To se vždy nepřekrývá však s množinou producentů kvality či nápadů. Kde tedy budou vystavovat ti ostatní? Studenti? Začínající designéři? Designéři s nápady a bez kapitálů a prezentace, či bez záměru být ekonomicky aktivní?

Czech Design Week má mnoho práce ještě před sebou. Velké rezervy jsou jak v organizaci, tak zejména v propagaci. Když si však vzpomenu, když jsem před léty poprvé navštívil Designblok, hodně mi ho to připomnělo.

… Doufejme, že současný stav neodradí jednotlivé aktéry a že největší službou pro český design nebude složit zbraně a obrátit svoji pozornost jiným směrem.

Reakce na článek na czechdesign.cz

„Czech Design Weak. Kolik přehlídek designu Česko snese?“ je název článku na czechdesign.cz, platformě, která se už názvem tváří nezávisle. Článek porovnává formátem podobné akce Designblok, Design Supermarket, Czech Design Week a Prague Design Week.

Vzhledem k tomu, že Czechdesign.cz je mediálním partnerem Designbloku, je určitě těžké udržet objektivitu. Na Czech Design Weeku bylo mnoho pozitivního, ale dočíst se toho nešlo. Škoda. Místo toho jedna urážka za druhou, prázdné a zbytečné. Z článku by měl čtenář pocit, že Designblok je jediná výstava designu, kterou má v Čechách smysl držet, dokonce končí větou „Doufejme, že současný stav donutí jednotlivé aktéry zamyslet se nad tím, jestli největší službou pro český design nebude složit zbraně a obrátit svoji pozornost jiným směrem.“ Designblok má jasnou pozici, kterou nikdo neohrožuje, takto nízké údery nemá zapotřebí a být spojován s těmito způsoby si nezaslouží.

Každá výstava nabízí opravdu dobré instalace po boku horších. I na Designweeku se dalo najít dost zajímavých. Moje spolužačka vystavovala vázy, o které projevila zájem Londýnská galerie Mint. Toť ke kvalitě… Celková kvalita byla horší? Možná ano, ale rozhodně ne mírou udávanou v článku, rozhodně stálo za to, jít si to projít.

Nápady dávno porazil marketing. Nemá smysl plakat, je to pragmatický trend, který odráží nezájem zákazníka zabývat se skutečnou kvalitou. Z hlediska nápaditých instalací je však Designblok za výstavou Pokoje, z hlediska množství dobrých nápadů je úroveň Designbloku horší, než když začínal. Rozhodně však lépe vypadá, vypadá moc dobře, jsou zde vidět známé firmy, známí designéři. I Maxim dal dohromady pár kyblíků a vytvořil tak super designové eko retrofuturistické hypersvítidlo. … Tohle už bylo z mojí strany podobně zbytečné, jako většina invektiv ze strany Czechdesignu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *